Franklin 2345242303GS - 4 Inch Pollution Recovery Motor 1-1/2 Hp - 60 Hz - 460V
Franklin 2345242303GS - 4 Inch Pollution Recovery Motor 1-1/2 Hp - 60 Hz - 460V
Pollution Recovery motors are equipped for use in monitoring and recovery wells in which hydrocarbons and other chemicals may be present. To be used with Grundfos Redi-Flo4 pump ends. Motor leads sold separately.
Features:
- Corrosion-Resistant All Stainless Steel Exterior Construction
- Stainless Steel Splined Shaft
- Hermetically-Sealed Windings
- Anti-Track Self Healing Resin System
- Water Lubrication
- Filter Check Valve
- Kingsbury-Type Thrust Bearing
- Pressure Equalizing Diaphragm
- Built-In Lightning Arrestors (all single-phase; 200 and 230 volt three-phase)
- Removable Water-Bloc™ Lead Connector (sold separately)
- U.L. 778 Recognized
- CSA C22.2 #108 Certified
- NEMA Mounting Dimensions
Specifications:
| HP | 1.5 hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Phases | Three-Phase |
| Amps - Full Load | 2.5 A |
| Amps - Service Factor | 3.1 A |
| Volts | 460 VAC |
| Voltage Tolerance (%) | -10.0% / +10.0% |
| Wire | 3-Wire |
| Thrust Bearing Rating | 650 lb |
| Lead Length | 4 ft |
| Motor | Submersible |
| Continuous Duty | Yes |
| Efficiency [η] - Full Load (%) | 76.00 |
| Efficiency Service Factor Load [%] | 76.00 % |
| Lead Wire Size | AWG #14 |
| Lead Retainer Method | Lead Jam Nut |
| Motor Efficiency | 76.0 |
| Motor Insulation Classification | B |
| Poles | 2 |
| S.F. | 1.3 |
| Lead | No |
| Motor Cooling | Water |
| Minimum Cooling Flow | >0.00 ft/sec |
| Motor Ambient Temperature Rating Nominal | 86 °F |
| Thrust Bearing Rating | 650 lb |
| Rotation | Counter clockwise facing the shaft |
Resources:
Original: $1,522.87
-65%$1,522.87
$533.00
Description
Franklin 2345242303GS - 4 Inch Pollution Recovery Motor 1-1/2 Hp - 60 Hz - 460V
Pollution Recovery motors are equipped for use in monitoring and recovery wells in which hydrocarbons and other chemicals may be present. To be used with Grundfos Redi-Flo4 pump ends. Motor leads sold separately.
Features:
- Corrosion-Resistant All Stainless Steel Exterior Construction
- Stainless Steel Splined Shaft
- Hermetically-Sealed Windings
- Anti-Track Self Healing Resin System
- Water Lubrication
- Filter Check Valve
- Kingsbury-Type Thrust Bearing
- Pressure Equalizing Diaphragm
- Built-In Lightning Arrestors (all single-phase; 200 and 230 volt three-phase)
- Removable Water-Bloc™ Lead Connector (sold separately)
- U.L. 778 Recognized
- CSA C22.2 #108 Certified
- NEMA Mounting Dimensions
Specifications:
| HP | 1.5 hp |
| Frequency | 60 Hz |
| Phases | Three-Phase |
| Amps - Full Load | 2.5 A |
| Amps - Service Factor | 3.1 A |
| Volts | 460 VAC |
| Voltage Tolerance (%) | -10.0% / +10.0% |
| Wire | 3-Wire |
| Thrust Bearing Rating | 650 lb |
| Lead Length | 4 ft |
| Motor | Submersible |
| Continuous Duty | Yes |
| Efficiency [η] - Full Load (%) | 76.00 |
| Efficiency Service Factor Load [%] | 76.00 % |
| Lead Wire Size | AWG #14 |
| Lead Retainer Method | Lead Jam Nut |
| Motor Efficiency | 76.0 |
| Motor Insulation Classification | B |
| Poles | 2 |
| S.F. | 1.3 |
| Lead | No |
| Motor Cooling | Water |
| Minimum Cooling Flow | >0.00 ft/sec |
| Motor Ambient Temperature Rating Nominal | 86 °F |
| Thrust Bearing Rating | 650 lb |
| Rotation | Counter clockwise facing the shaft |











