Geotech SpOILer Controllerless Recovery System
Geotech SpOILer Controllerless Recovery System
The SpOILer Controllerless Recovery System (CRS) is an efficient product recovery system designed to recover floating hydrocarbons from 2" (5cm) and larger wells and sumps. The SpOILer utilizes an internally regulated pneumatic bladder pump combined with a floating skimmer attachment.
This system tracks water level fluctuations in excess of 16" (41cm) with the 4" (10cm) skimmer while removing product to a sheen. This system is extremely flexible for use at a variety of sites, with skimmers available to recover product ranging from gasoline to gear oil over several available travel ranges.
Complete system consists of pump assembly, skimmer assembly, well cap, tubing and compressor. Use the hydrocarbon viscosity test kit to determine skimmer screen selection. Additional accessories below:
-
Tubing
- Air supply tubing - .170" x 1/4"
- Discharge tubing - 3/8" x 1/2"
- Hydrocarbon Viscosity Test Kit
Features:
- No external controller required.
- Has a field adjustable cycle timer to optimize cycle rates and conserve energy.
- High efficiency, ultra low energy use.
- Quick set-up; only two lines to connect.
- Different sizes/types of skimmers can be used with the standard pump for varying site conditions, including screened skimmers for extra protection.
Pump Specifications
| Component/Property | Value |
|---|---|
| Size | 30.75" L x 1.75" (4.5cm) O.D. |
| Weight | 5.8 lbs. (2.6 kg) |
| Materials | Stainless steel and engineered plastics |
| Discharge | Synthetic rubber |
| Air Line & Sensor Line | Polyethylene, Nylon-11 |
| Operating Pressure | 60 psig (4 bar) minimum 80-100 psig (5.5-7 bar) recommended |
| Maximum Pressure | 120 psig (8.3 bar) |
Skimmer Specifications
| Property | Model | |
|---|---|---|
| 2" Model | 4" Model | |
| Effective Travel Range | 12" (30cm) | 16" (41cm) |
| Size | 35.5" L x 1.75" O.D. (90cm L x 4.5cm O.D.) |
35.5" L x 3.75" O.D. (90cm L x 9.5cm O.D.) |
| With Optional Screen: Size | 35.5" L x 1.88" O.D. (90cm L x 4.7cm O.D.) |
35.5" L x 3.83" O.D. (90cm L x 9.7cm O.D.) |
| Weight | 1.75 lbs. (.8 kg) | 2.25 lbs. (1 kg) |
| With Optional Screen: Weight | 3.0 lbs. (1.4 kg) | 4.5 lbs. (2 kg) |
Resources:
Original: $55.00
-65%$55.00
$19.25
Description
Geotech SpOILer Controllerless Recovery System
The SpOILer Controllerless Recovery System (CRS) is an efficient product recovery system designed to recover floating hydrocarbons from 2" (5cm) and larger wells and sumps. The SpOILer utilizes an internally regulated pneumatic bladder pump combined with a floating skimmer attachment.
This system tracks water level fluctuations in excess of 16" (41cm) with the 4" (10cm) skimmer while removing product to a sheen. This system is extremely flexible for use at a variety of sites, with skimmers available to recover product ranging from gasoline to gear oil over several available travel ranges.
Complete system consists of pump assembly, skimmer assembly, well cap, tubing and compressor. Use the hydrocarbon viscosity test kit to determine skimmer screen selection. Additional accessories below:
-
Tubing
- Air supply tubing - .170" x 1/4"
- Discharge tubing - 3/8" x 1/2"
- Hydrocarbon Viscosity Test Kit
Features:
- No external controller required.
- Has a field adjustable cycle timer to optimize cycle rates and conserve energy.
- High efficiency, ultra low energy use.
- Quick set-up; only two lines to connect.
- Different sizes/types of skimmers can be used with the standard pump for varying site conditions, including screened skimmers for extra protection.
Pump Specifications
| Component/Property | Value |
|---|---|
| Size | 30.75" L x 1.75" (4.5cm) O.D. |
| Weight | 5.8 lbs. (2.6 kg) |
| Materials | Stainless steel and engineered plastics |
| Discharge | Synthetic rubber |
| Air Line & Sensor Line | Polyethylene, Nylon-11 |
| Operating Pressure | 60 psig (4 bar) minimum 80-100 psig (5.5-7 bar) recommended |
| Maximum Pressure | 120 psig (8.3 bar) |
Skimmer Specifications
| Property | Model | |
|---|---|---|
| 2" Model | 4" Model | |
| Effective Travel Range | 12" (30cm) | 16" (41cm) |
| Size | 35.5" L x 1.75" O.D. (90cm L x 4.5cm O.D.) |
35.5" L x 3.75" O.D. (90cm L x 9.5cm O.D.) |
| With Optional Screen: Size | 35.5" L x 1.88" O.D. (90cm L x 4.7cm O.D.) |
35.5" L x 3.83" O.D. (90cm L x 9.7cm O.D.) |
| Weight | 1.75 lbs. (.8 kg) | 2.25 lbs. (1 kg) |
| With Optional Screen: Weight | 3.0 lbs. (1.4 kg) | 4.5 lbs. (2 kg) |













