ATI Model H10-14 Low Range Ozone (O3) Smart Sensor (Use with F12 Toxic Gas Transmitter)
ATI Model H10-14 Low Range Ozone (O3) Smart Sensor
Model H10-14 Ozone sensor is an electrochemical device used for the detection of O3 gas leaks in ambient air. It is designed to be used in conjunction with ATI’s Model F12 toxic gas transmitters. H10-14 sensors contain internal electronics and
memory that control sensor bias and store calibration data, calibration history, and limited data log. O3 sensors operate by generating a small electrical current proportional to the partial pressure of ozone gas in the surrounding air. The current is the result of the reduction of ozone on the surface of a catalytic electrode, with a resulting signal that is linear with respect to ozone concentration. Ozone sensors are 3-electrode sensors and require oxygen to function.
Operational and Performance Specifications
| Primary Response | Volume % O3 |
| Measuring Range | 0.01 – 5.00 PPM V/V (0.02 – 9.8 mg/m3 ) |
| Sensor Current | 0.25 A/PPM Nominal |
| Sensor Current Variability | 0.1 – 0.5 A/PPM |
| Linearity | ± 3% |
| Response Time | T50 = 10 Seconds, T90 = 90 seconds |
| Temperature Range | -20° to +50° C |
| Memory | Internal e2 memory for Calibration Data and Calibration History |
| Pressure Range | - 5 to + 50 PSIG |
| Pressure Variability | Output proportional to O3 partial pressure |
| Operating Humidity |
0-99% RH Non-condensing (Intermittent) |
| Zero Stability | ± 0.02 PPM at constant temperature ± 0.03 PPM over ±10° C ambient temperature change |
| Span Drift | <2%/Month |
| Temperature Effect on Span | See Cutsheet |
| Operating Life | > 24 Months Typical in Clean Conditions |
| Storage Recommendation | Recommended maximum of 1 year for best sensor performance. Store at less than 25° C in a sealed container. |
| Size | 1” D x 1.25” H (25 mm x 32 mm) |
| Weight | 17 grams |
Original: $422.00
-65%$422.00
$147.70
Description
ATI Model H10-14 Low Range Ozone (O3) Smart Sensor
Model H10-14 Ozone sensor is an electrochemical device used for the detection of O3 gas leaks in ambient air. It is designed to be used in conjunction with ATI’s Model F12 toxic gas transmitters. H10-14 sensors contain internal electronics and
memory that control sensor bias and store calibration data, calibration history, and limited data log. O3 sensors operate by generating a small electrical current proportional to the partial pressure of ozone gas in the surrounding air. The current is the result of the reduction of ozone on the surface of a catalytic electrode, with a resulting signal that is linear with respect to ozone concentration. Ozone sensors are 3-electrode sensors and require oxygen to function.
Operational and Performance Specifications
| Primary Response | Volume % O3 |
| Measuring Range | 0.01 – 5.00 PPM V/V (0.02 – 9.8 mg/m3 ) |
| Sensor Current | 0.25 A/PPM Nominal |
| Sensor Current Variability | 0.1 – 0.5 A/PPM |
| Linearity | ± 3% |
| Response Time | T50 = 10 Seconds, T90 = 90 seconds |
| Temperature Range | -20° to +50° C |
| Memory | Internal e2 memory for Calibration Data and Calibration History |
| Pressure Range | - 5 to + 50 PSIG |
| Pressure Variability | Output proportional to O3 partial pressure |
| Operating Humidity |
0-99% RH Non-condensing (Intermittent) |
| Zero Stability | ± 0.02 PPM at constant temperature ± 0.03 PPM over ±10° C ambient temperature change |
| Span Drift | <2%/Month |
| Temperature Effect on Span | See Cutsheet |
| Operating Life | > 24 Months Typical in Clean Conditions |
| Storage Recommendation | Recommended maximum of 1 year for best sensor performance. Store at less than 25° C in a sealed container. |
| Size | 1” D x 1.25” H (25 mm x 32 mm) |
| Weight | 17 grams |












