Noark C30A Miniature Circuit Breaker, 3 Pole- New Old Stock
| erminal Configuration | Ring Tounge Terminal |
| Rated Operational Voltage | 240 VAC |
| Rated Frequency | 50/60 Hz |
| Number of Poles | 3 |
| Rated Current (A) | 30 |
| Instantaneous Tripping Type | C (5~10 In) |
| Inverse Time-Delays Over-Current Release Type |
Thermal-Magnetic |
| Service Life (Electrical/Mechanical) |
10,000/20,000 |
| Protection Degree | IP 20 |
| Over Voltage Category | Class III |
| Mounting | 35mm DIN Rail |
| Standards |
489 Listed, CSA C22.2 No. 5, IEC/EN 60947-2, CE, RoHS
Please note that this item is not "new". For a definition of this item's condition, please review this page. |
Original: $32.99
-65%$32.99
$11.55


Description
| erminal Configuration | Ring Tounge Terminal |
| Rated Operational Voltage | 240 VAC |
| Rated Frequency | 50/60 Hz |
| Number of Poles | 3 |
| Rated Current (A) | 30 |
| Instantaneous Tripping Type | C (5~10 In) |
| Inverse Time-Delays Over-Current Release Type |
Thermal-Magnetic |
| Service Life (Electrical/Mechanical) |
10,000/20,000 |
| Protection Degree | IP 20 |
| Over Voltage Category | Class III |
| Mounting | 35mm DIN Rail |
| Standards |
489 Listed, CSA C22.2 No. 5, IEC/EN 60947-2, CE, RoHS
Please note that this item is not "new". For a definition of this item's condition, please review this page. |






















