Airsep Centrox Oxygen Generator
Airsep Centrox Oxygen Generator
The Centrox™ is an oxygen generator ideal for use in many applications. The Centrox’s ability to deliver up to 95% oxygen concentration at flows of up to 32 SCFH (0.84 Nm3 /hr or 15 LPM) make it a great fit for medical and commercial uses requiring up to 50 psig (345 kPa or 3.5 barg).
Required Accessories
Features:
- Self-contained (internal air compressors)
- Microprocessor controlled
- Low operating cost
- Automatic and unattended operation
- Wall or rack mount design
- Heavy duty metal enclosures
- Oxygen concentration monitor
Applications:
- Brazing/Soldering
- Environmental remediation
- Fish farming
- Glass work/blowing
- Ozone (generator) feed gas
- Veterinary medicine
- Nano-bubble feed gas
- Medical Oxygen Supply
Specifications:
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Flow¹ | 32 SCFH (0.84 Nm³/hr or 15 LPM) |
| Product Pressure | 50 psig (345 kPa or 3.5 barg) |
| Product Concentration | Up to 95% |
| Product Dew Point | -100°F (-73°C) |
| Dimensions (W x D x H) (Nominal) | |
| ○ Air Compressor Module | 21 x 13 x 27 in (52 x 32 x 68 cm) |
| ○ PSA Generator Module | 27 x 15 x 38 in (68 x 37 x 97 cm) |
| Weight | |
| ○ Air Compressor Module | 100 lb (45 kg) |
| ○ PSA Generator Module | 160 lb (73 kg) |
| Physical Connection | B size oxygen demand valve |
| Product Gas Outlet | B size oxygen demand valve |
| Ambient Operating Conditions | Locate the oxygen generator in a well-ventilated area that is protected from weather elements and remains between 40°F (4°C) and 112°F (44°C) |
| Control Power Requirements (Single Phase) | 120 V ~ ±10%, 60 Hz, 11.0 A 220 V ~ ±10%, 50 Hz, 5.5 A |
| 60 Gallon Oxygen Receiver | |
| Dimensions (Dia. x H) | 26 x 52 in (65 x 131 cm) |
| Weight | 159 lb (72 kg) |
Original: $14,499.38
-65%$14,499.38
$5,074.78
Description
Airsep Centrox Oxygen Generator
The Centrox™ is an oxygen generator ideal for use in many applications. The Centrox’s ability to deliver up to 95% oxygen concentration at flows of up to 32 SCFH (0.84 Nm3 /hr or 15 LPM) make it a great fit for medical and commercial uses requiring up to 50 psig (345 kPa or 3.5 barg).
Required Accessories
Features:
- Self-contained (internal air compressors)
- Microprocessor controlled
- Low operating cost
- Automatic and unattended operation
- Wall or rack mount design
- Heavy duty metal enclosures
- Oxygen concentration monitor
Applications:
- Brazing/Soldering
- Environmental remediation
- Fish farming
- Glass work/blowing
- Ozone (generator) feed gas
- Veterinary medicine
- Nano-bubble feed gas
- Medical Oxygen Supply
Specifications:
| Specification | Details |
|---|---|
| Product Flow¹ | 32 SCFH (0.84 Nm³/hr or 15 LPM) |
| Product Pressure | 50 psig (345 kPa or 3.5 barg) |
| Product Concentration | Up to 95% |
| Product Dew Point | -100°F (-73°C) |
| Dimensions (W x D x H) (Nominal) | |
| ○ Air Compressor Module | 21 x 13 x 27 in (52 x 32 x 68 cm) |
| ○ PSA Generator Module | 27 x 15 x 38 in (68 x 37 x 97 cm) |
| Weight | |
| ○ Air Compressor Module | 100 lb (45 kg) |
| ○ PSA Generator Module | 160 lb (73 kg) |
| Physical Connection | B size oxygen demand valve |
| Product Gas Outlet | B size oxygen demand valve |
| Ambient Operating Conditions | Locate the oxygen generator in a well-ventilated area that is protected from weather elements and remains between 40°F (4°C) and 112°F (44°C) |
| Control Power Requirements (Single Phase) | 120 V ~ ±10%, 60 Hz, 11.0 A 220 V ~ ±10%, 50 Hz, 5.5 A |
| 60 Gallon Oxygen Receiver | |
| Dimensions (Dia. x H) | 26 x 52 in (65 x 131 cm) |
| Weight | 159 lb (72 kg) |

















