Solberg 14P Air Filter Element
Solberg 14P Air Filter Element
Features:
- Rated for 99+% removal efficiency at 2 micron
- Low pressure drop for improved equipment performance
- Pleated construction for increased dirt-holding capacities
Specifications:
| Height | 2.31 in |
| Outer Dim | 4.4 in |
| Inner Dim | 3 in |
| Micron Rating | 2.0 |
| Flow (SCFM) | 35 |
| Media | Paper |
| Surface Area (ft²) | 0.9 ft² |
| Endcap Style | M |
| Selector Endcap | Plastisol |
Original: $7.99
-65%$7.99
$2.80
Description
Solberg 14P Air Filter Element
Features:
- Rated for 99+% removal efficiency at 2 micron
- Low pressure drop for improved equipment performance
- Pleated construction for increased dirt-holding capacities
Specifications:
| Height | 2.31 in |
| Outer Dim | 4.4 in |
| Inner Dim | 3 in |
| Micron Rating | 2.0 |
| Flow (SCFM) | 35 |
| Media | Paper |
| Surface Area (ft²) | 0.9 ft² |
| Endcap Style | M |
| Selector Endcap | Plastisol |


















