Solberg Compact Filter Silencer With Standard Filter, Flanged, FS-275P-500F
Solberg Filter Silencer with Standard Filter - Flanged
Solberg’s high-quality filter silencers deaden noise and offer exceptional performance in tough industrial environments. The compact designs are used for filtration protection, noise attenuation (silencing), and vent breather applications.
Features:
- Fully drawn weatherhood
- Tubular silencing design - tubes are positioned to maximize attenuation and air flow while minimizing pressure drop
- Corrosive resistant gray powder coat carbon steel
Technical Specifications:
- Temp (continuous): min -15°F (-26°C) max 220°F (104°C)
- Filter change out differential: 15-20” H2O over initial ΔP
- Pressure drop graphs available upon request
- Polyester: 99%+ removal efficiency standard to 5 micron
| Connection Type | ANSI Pattern |
| Connection Size | 5 in |
| Outlet Size | 5 in |
| Micron Rating | 5.0 |
| Media | Polyester |
| Finish | Gray Powder |
| Selector Connection Type | Flanged |
| Flow (SCFM) | 800 |
Resources:
Original: $579.99
-65%$579.99
$203.00

Description
Solberg Filter Silencer with Standard Filter - Flanged
Solberg’s high-quality filter silencers deaden noise and offer exceptional performance in tough industrial environments. The compact designs are used for filtration protection, noise attenuation (silencing), and vent breather applications.
Features:
- Fully drawn weatherhood
- Tubular silencing design - tubes are positioned to maximize attenuation and air flow while minimizing pressure drop
- Corrosive resistant gray powder coat carbon steel
Technical Specifications:
- Temp (continuous): min -15°F (-26°C) max 220°F (104°C)
- Filter change out differential: 15-20” H2O over initial ΔP
- Pressure drop graphs available upon request
- Polyester: 99%+ removal efficiency standard to 5 micron
| Connection Type | ANSI Pattern |
| Connection Size | 5 in |
| Outlet Size | 5 in |
| Micron Rating | 5.0 |
| Media | Polyester |
| Finish | Gray Powder |
| Selector Connection Type | Flanged |
| Flow (SCFM) | 800 |


















