Solberg FS-230P-300 Compact Filter Silencer - Paper Element
SOLBERG FS-230P-300 COMPACT FILTER SILENCER with Paper Element
Features:
- Paper: 99%+ removal efficiency standard to 2 micron
- Fully drawn weatherhood
- Corrosive resistant carbon steel construction with powder coated finish
- Temp (continuous): min -15° F ( -26° C) max 220° F (104° C)
- Filter change out differential: 15-20" H2O over initial delta P
- Low entry velocity air gap between base and cover
Specifications:
| Weight | 15 lb |
| Height | 12.75 in |
|
Connection Neck |
3 in |
| Width | 10.25 in |
| Connection Type | MNPT |
| Connection Size | 3 in |
| Outlet Size | 3 in |
| Micron Rating | 2.0 |
| Media | Paper |
| Finish | Gray Powder |
| Selector Connection Type | Threaded |
| Selector Media Type | Paper |
| Replacement Element | 230P™ |
| Flow (SCFM) | 300 |
Original: $199.99
-65%$199.99
$70.00

Description
SOLBERG FS-230P-300 COMPACT FILTER SILENCER with Paper Element
Features:
- Paper: 99%+ removal efficiency standard to 2 micron
- Fully drawn weatherhood
- Corrosive resistant carbon steel construction with powder coated finish
- Temp (continuous): min -15° F ( -26° C) max 220° F (104° C)
- Filter change out differential: 15-20" H2O over initial delta P
- Low entry velocity air gap between base and cover
Specifications:
| Weight | 15 lb |
| Height | 12.75 in |
|
Connection Neck |
3 in |
| Width | 10.25 in |
| Connection Type | MNPT |
| Connection Size | 3 in |
| Outlet Size | 3 in |
| Micron Rating | 2.0 |
| Media | Paper |
| Finish | Gray Powder |
| Selector Connection Type | Threaded |
| Selector Media Type | Paper |
| Replacement Element | 230P™ |
| Flow (SCFM) | 300 |


















