Solberg FT-235P-400 Exposed Inlet Filter
Solberg FT-235P-400 Exposed Inlet Filter
Exposed inlet filter for blowers, fans or compressors. 5 Micron, Polyester element.
Features:
- Exposed element for optimal air flow & low restriction
- Heavy gauge base with low pressure drop outlet pipe and center bracket design
- Corrosive resistant gray powder coat carbon steel
- Temp (continuous): min -15°F (-26°C) max 220°F (104°C)
- Filter change out differential: 15-20" H2O (37‐50 mbar) over initial Δ P
- Pressure drop graphs available upon request
- Polyester: 99%+ removal efficiency standard to 5 micron
Specifications:
| Height | 14 in |
| Width | 4 in |
| Neck Length | 8 in |
| Connection Type | MNPT |
| Connection Size | 4 in |
| Outlet Size | 4 in |
| Micron Rating | 5.0 |
| Media | Polyester |
| Finish | Gray Powder |
| Selector Connection Type | Threaded |
| Selector Media Type | Polyester |
| Case Quantity | 4 |
| Qty Per Box | 1 |
| Replacement Element | 235P™ |
| Flow (SCFM) | 520 |
| Weatherhood | false |
Original: $129.99
-65%$129.99
$45.50

Description
Solberg FT-235P-400 Exposed Inlet Filter
Exposed inlet filter for blowers, fans or compressors. 5 Micron, Polyester element.
Features:
- Exposed element for optimal air flow & low restriction
- Heavy gauge base with low pressure drop outlet pipe and center bracket design
- Corrosive resistant gray powder coat carbon steel
- Temp (continuous): min -15°F (-26°C) max 220°F (104°C)
- Filter change out differential: 15-20" H2O (37‐50 mbar) over initial Δ P
- Pressure drop graphs available upon request
- Polyester: 99%+ removal efficiency standard to 5 micron
Specifications:
| Height | 14 in |
| Width | 4 in |
| Neck Length | 8 in |
| Connection Type | MNPT |
| Connection Size | 4 in |
| Outlet Size | 4 in |
| Micron Rating | 5.0 |
| Media | Polyester |
| Finish | Gray Powder |
| Selector Connection Type | Threaded |
| Selector Media Type | Polyester |
| Case Quantity | 4 |
| Qty Per Box | 1 |
| Replacement Element | 235P™ |
| Flow (SCFM) | 520 |
| Weatherhood | false |


















