Solberg HDL-PSG344/2-300 Discharge Oil Mist Filter
Solberg HDL-PSG344/2-300 Discharge Oil Mist Filter
Solberg HDL Discharge Oil Mist Filters have large oil holding capacity and offer easy field maintenance.
Features:
- Captures oil fog, mist or aerosol from exhaust of oil sealed vacuum pumps
- Waste oil can be recycled
- Pleated filter element provides increased surface area for low back pressure separation of ultra-fine oil mists
- O-ring sealed housings
- Corrosive resistant white powder coat carbon steel
- 1/2” NPT drain tap (3" - 8" connections)
Specifications:
| Weight | 75 lb |
| Height | 29.5 in |
|
Center to Outlet |
9 in |
| Width | 14 in |
| Bottom of Inlet to Center of Outlet | 22.5 in |
| Connection Type | MNPT |
| Connection Size | 3 in |
| Inlet Size | 3 in |
| Outlet Size | 3 in |
| Micron Rating | 0.3 |
| Media | Coalescing |
| Finish | White Powder |
| Replacement Element | PSG344/2 |
| Flow (SCFM) | 300 |
Original: $2,899.99
-65%$2,899.99
$1,015.00
Description
Solberg HDL-PSG344/2-300 Discharge Oil Mist Filter
Solberg HDL Discharge Oil Mist Filters have large oil holding capacity and offer easy field maintenance.
Features:
- Captures oil fog, mist or aerosol from exhaust of oil sealed vacuum pumps
- Waste oil can be recycled
- Pleated filter element provides increased surface area for low back pressure separation of ultra-fine oil mists
- O-ring sealed housings
- Corrosive resistant white powder coat carbon steel
- 1/2” NPT drain tap (3" - 8" connections)
Specifications:
| Weight | 75 lb |
| Height | 29.5 in |
|
Center to Outlet |
9 in |
| Width | 14 in |
| Bottom of Inlet to Center of Outlet | 22.5 in |
| Connection Type | MNPT |
| Connection Size | 3 in |
| Inlet Size | 3 in |
| Outlet Size | 3 in |
| Micron Rating | 0.3 |
| Media | Coalescing |
| Finish | White Powder |
| Replacement Element | PSG344/2 |
| Flow (SCFM) | 300 |


















