Solberg ST-235P-400C See Through Bucket Filter
Solberg ST-235P-400C See Through Bucket Filter
Solberg’s ST Series is designed to offer exceptional performance across a broad range of vacuum applications. The transparent housing offers users the ability to inspect filter elements without disassembling the unit. Ideal for rough-medium vacuum service, this compact design offers a smaller service footprint, allowing for easy access and quick maintenance in tight spaces. Multiple filter element media options offer superior protection and longevity for the vacuum system.
Features:
- Easy maintenance due to see through bucket (ST Series)
- Compact design for space restrictions; min. service area
- Inlet above element for extended element life & maintenance intervals
- Corrosive resistant cast aluminum top with machined connections and integrated baffle design
- Shatter-resistant polycarbonate drop down bucket (ST)
Specifications:
| Weight | 30 lb |
| Total Height | 19.73 in |
| Width | 13.5 in |
| Bucket Height | 14.04 in |
| Connection Type | FNPT |
| Connection Size | 4 in |
| Inlet Size | 4 in |
| Outlet Size | 4 in |
| Micron Rating | 5.0 |
| Media | Polyester |
| Finish | Aluminum/ Polycarbonate |
| Selector Connection Type | Threaded |
| Selector Media Type | Polyester |
| Replacement Element | 235P™ |
| Flow (SCFM) | 520 |
Original: $1,039.99
-65%$1,039.99
$364.00
Description
Solberg ST-235P-400C See Through Bucket Filter
Solberg’s ST Series is designed to offer exceptional performance across a broad range of vacuum applications. The transparent housing offers users the ability to inspect filter elements without disassembling the unit. Ideal for rough-medium vacuum service, this compact design offers a smaller service footprint, allowing for easy access and quick maintenance in tight spaces. Multiple filter element media options offer superior protection and longevity for the vacuum system.
Features:
- Easy maintenance due to see through bucket (ST Series)
- Compact design for space restrictions; min. service area
- Inlet above element for extended element life & maintenance intervals
- Corrosive resistant cast aluminum top with machined connections and integrated baffle design
- Shatter-resistant polycarbonate drop down bucket (ST)
Specifications:
| Weight | 30 lb |
| Total Height | 19.73 in |
| Width | 13.5 in |
| Bucket Height | 14.04 in |
| Connection Type | FNPT |
| Connection Size | 4 in |
| Inlet Size | 4 in |
| Outlet Size | 4 in |
| Micron Rating | 5.0 |
| Media | Polyester |
| Finish | Aluminum/ Polycarbonate |
| Selector Connection Type | Threaded |
| Selector Media Type | Polyester |
| Replacement Element | 235P™ |
| Flow (SCFM) | 520 |


















