STER-L-RAY Replacement UV Lamp For Sanitron S17A, GPH287T5L
STER-L-RAY REPLACEMENT UV LAMP FOR SANITRON S17A, GPH287T5L
| Watts: | 14 Watts |
| Length: | 287 mm |
| Base: | B4 |
| Base Description: | 2 Pin Mini Double Ended (B4) |
| Qtz. OD: | 15 mm |
| Wiring: | Preheat |
| Output: | Standard |
| Category: | Preheat |
| Type: | L |
| Wires: | 0 |
| Description: | GPH287T5L |
| Note: Color of Lamp Base has no bearing on operation or use, and should not be considered when determining lamp needed. | |
This lamp is a replacement lamp for the following Atlantic Ultraviolet Corporation Ultraviolet Water Purifiers:
| Brand | Model |
| SANITRON® | S17, S17A |
| MIGHTY PURE® | MP16, MP16A |
*If you are looking to purchase replacement parts for your SANITRON® S17A, consider buying a maintenance kit which contains a replacement lamp, quartz sleeve, and O-rings.



Description
STER-L-RAY REPLACEMENT UV LAMP FOR SANITRON S17A, GPH287T5L
| Watts: | 14 Watts |
| Length: | 287 mm |
| Base: | B4 |
| Base Description: | 2 Pin Mini Double Ended (B4) |
| Qtz. OD: | 15 mm |
| Wiring: | Preheat |
| Output: | Standard |
| Category: | Preheat |
| Type: | L |
| Wires: | 0 |
| Description: | GPH287T5L |
| Note: Color of Lamp Base has no bearing on operation or use, and should not be considered when determining lamp needed. | |
This lamp is a replacement lamp for the following Atlantic Ultraviolet Corporation Ultraviolet Water Purifiers:
| Brand | Model |
| SANITRON® | S17, S17A |
| MIGHTY PURE® | MP16, MP16A |
*If you are looking to purchase replacement parts for your SANITRON® S17A, consider buying a maintenance kit which contains a replacement lamp, quartz sleeve, and O-rings.















