STER-L-RAY Replacement UV Lamp For Sanitron S37C, G36T5L
| Watts: | 41 Watts |
| Length: | 843 mm |
| Base: | B1 |
| Base Description: | 1 Single Pin Double Ended (B1) |
| Qtz. OD: | 15 mm |
| Wiring: | Instant Start |
| Output: | Standard |
| Category: | Instant Start |
| Type: | L |
| Wires: | 0 |
| Description: | G36T5L |
| Note: Color of Lamp Base has no bearing on operation or use, and should not be considered when determining lamp needed. | |
This lamp is a replacement lamp for the following Atlantic Ultraviolet Corporation Ultraviolet Water Purifiers:
| Brand | Model |
| SANITRON® | S37A, S37B, S37C |
| MIGHTY PURE® | MP36A, MP36B, MP36C |
*If you are looking to purchase replacement parts for your SANITRON® S37A, S37B, or S37C, consider buying a maintenance kit which contains a replacement lamp, quartz sleeve, and O-rings.

Description
| Watts: | 41 Watts |
| Length: | 843 mm |
| Base: | B1 |
| Base Description: | 1 Single Pin Double Ended (B1) |
| Qtz. OD: | 15 mm |
| Wiring: | Instant Start |
| Output: | Standard |
| Category: | Instant Start |
| Type: | L |
| Wires: | 0 |
| Description: | G36T5L |
| Note: Color of Lamp Base has no bearing on operation or use, and should not be considered when determining lamp needed. | |
This lamp is a replacement lamp for the following Atlantic Ultraviolet Corporation Ultraviolet Water Purifiers:
| Brand | Model |
| SANITRON® | S37A, S37B, S37C |
| MIGHTY PURE® | MP36A, MP36B, MP36C |
*If you are looking to purchase replacement parts for your SANITRON® S37A, S37B, or S37C, consider buying a maintenance kit which contains a replacement lamp, quartz sleeve, and O-rings.
















