Global O-Ring AS568-018 Viton O-Ring - Black - 75 Durometer - Pack of 75
AS568-018 Viton O-Ring - Black - 75 Durometer
An O-ring is a round, mechanical gasket designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal interface.
Performs Well In: Hydrocarbon Automotive, Aviation Fluid; Reciprocating Engine Lubricating Oils (SE-SF Grade); Aliphatic Hydrocarbon Process Fluids; Aromatic Hydrocarbon Process Fluids; Aqueous Fluids (Water, Steam, Mineral Acids)
Specifications:
| Material | Viton |
|---|---|
| Color | Black |
| Durometer | 75 |
| Size | 018 |
| CS (in) | 0.07 |
| ID (in) | 0.739 |
| OD (in) | 0.879 |
| CS (mm) | 1.78 |
| ID (mm) | 18.77 |
| OD (mm) | 22.33 |
| Compound | V75-B102 |
| Minimum Temperature | -13°F (-25°C) |
| Maximum Temperature | 482°F (250°C) |

Description
AS568-018 Viton O-Ring - Black - 75 Durometer
An O-ring is a round, mechanical gasket designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal interface.
Performs Well In: Hydrocarbon Automotive, Aviation Fluid; Reciprocating Engine Lubricating Oils (SE-SF Grade); Aliphatic Hydrocarbon Process Fluids; Aromatic Hydrocarbon Process Fluids; Aqueous Fluids (Water, Steam, Mineral Acids)
Specifications:
| Material | Viton |
|---|---|
| Color | Black |
| Durometer | 75 |
| Size | 018 |
| CS (in) | 0.07 |
| ID (in) | 0.739 |
| OD (in) | 0.879 |
| CS (mm) | 1.78 |
| ID (mm) | 18.77 |
| OD (mm) | 22.33 |
| Compound | V75-B102 |
| Minimum Temperature | -13°F (-25°C) |
| Maximum Temperature | 482°F (250°C) |










