Global O-Ring AS568-203 Viton O-Ring - Brown - 75 Durometer - Pack of 50
AS568-203 Viton O-Ring - Brown - 75 Durometer
An O-ring is a round, mechanical gasket designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal interface.
Performs Well In: Hydrocarbon Automotive, Aviation Fluid; Reciprocating Engine Lubricating Oils (SE-SF Grade); Aliphatic Hydrocarbon Process Fluids; Aromatic Hydrocarbon Process Fluids; Aqueous Fluids (Water, Steam, Mineral Acids)
Specifications:
| Material | Viton |
|---|---|
| Color | Brown |
| Durometer | 75 |
| Size | 203 |
| CS (in) | 0.139 |
| ID (in) | 0.296 |
| OD (in) | 0.574 |
| CS (mm) | 3.53 |
| ID (mm) | 7.52 |
| OD (mm) | 14.58 |
| Compound | V75-B201 |
| Minimum Temperature | -13°F (-25°C) |
| Maximum Temperature | 482°F (250°C) |

Description
AS568-203 Viton O-Ring - Brown - 75 Durometer
An O-ring is a round, mechanical gasket designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal interface.
Performs Well In: Hydrocarbon Automotive, Aviation Fluid; Reciprocating Engine Lubricating Oils (SE-SF Grade); Aliphatic Hydrocarbon Process Fluids; Aromatic Hydrocarbon Process Fluids; Aqueous Fluids (Water, Steam, Mineral Acids)
Specifications:
| Material | Viton |
|---|---|
| Color | Brown |
| Durometer | 75 |
| Size | 203 |
| CS (in) | 0.139 |
| ID (in) | 0.296 |
| OD (in) | 0.574 |
| CS (mm) | 3.53 |
| ID (mm) | 7.52 |
| OD (mm) | 14.58 |
| Compound | V75-B201 |
| Minimum Temperature | -13°F (-25°C) |
| Maximum Temperature | 482°F (250°C) |










