Global O-Ring AS568-019 Viton Quad/X-Ring - Black - 75 Durometer - Pack of 10
AS568-019 Viton Quad/X-Ring - Black - 75 Durometer
X-Rings have a sealing function doubling that of an O-ring and can be used in numerous static and dynamic sealing applications. Compared to a standard O-ring, the four-lobed x-ring profile maintains twice the sealing surface, requiring less squeeze to maintain an effective seal and thus yielding lower friction and prolonged seal life. The four-lobed design of x-rings produces a more secure seal to counteract spiral twisting, making x-rings an exceptional choice in rotary sealing applications.
Performs Well In: Hydrocarbon Automotive, Aviation Fluid; Reciprocating Engine Lubricating Oils (SE-SF Grade); Aliphatic Hydrocarbon Process Fluids; Aromatic Hydrocarbon Process Fluids; Aqueous Fluids (Water, Steam, Mineral Acids)
Specifications:
| Material | Viton |
|---|---|
| Color | Black |
| Durometer | 75 |
| Size | 019 |
| CS (in) | 0.07 |
| ID (in) | 0.801 |
| OD (in) | 0.941 |
| CS (mm) | 1.78 |
| ID (mm) | 20.35 |
| OD (mm) | 23.91 |
| Compound | V75-B109 |
| Minimum Temperature | -13°F (-25°C) |
| Maximum Temperature | 482°F (250°C) |

Description
AS568-019 Viton Quad/X-Ring - Black - 75 Durometer
X-Rings have a sealing function doubling that of an O-ring and can be used in numerous static and dynamic sealing applications. Compared to a standard O-ring, the four-lobed x-ring profile maintains twice the sealing surface, requiring less squeeze to maintain an effective seal and thus yielding lower friction and prolonged seal life. The four-lobed design of x-rings produces a more secure seal to counteract spiral twisting, making x-rings an exceptional choice in rotary sealing applications.
Performs Well In: Hydrocarbon Automotive, Aviation Fluid; Reciprocating Engine Lubricating Oils (SE-SF Grade); Aliphatic Hydrocarbon Process Fluids; Aromatic Hydrocarbon Process Fluids; Aqueous Fluids (Water, Steam, Mineral Acids)
Specifications:
| Material | Viton |
|---|---|
| Color | Black |
| Durometer | 75 |
| Size | 019 |
| CS (in) | 0.07 |
| ID (in) | 0.801 |
| OD (in) | 0.941 |
| CS (mm) | 1.78 |
| ID (mm) | 20.35 |
| OD (mm) | 23.91 |
| Compound | V75-B109 |
| Minimum Temperature | -13°F (-25°C) |
| Maximum Temperature | 482°F (250°C) |










