STER-L-RAY Replacement UV Lamp For Sanitron S2400C, GX48L
STER-L-RAY REPLACEMENT UV LAMP FOR SANITRON S2400C, GX48L
| Watts: | 110 Watts |
| Length: | 1146 mm |
| Base: | B4 |
| Base Description: | 2 Pin Mini Double Ended (B4) |
| Qtz. OD: | 38 mm |
| Wiring: | Preheat |
| Output: | HO |
| Category: | High Intensity |
| Type: | L |
| Wires: | 0 |
| Description: | GX48L |
| Note: Color of Lamp Base has no bearing on operation or use, and should not be considered when determining lamp needed. | |
This lamp is a replacement lamp for the following Atlantic Ultraviolet Corporation® Ultraviolet Water Purifiers:
| Brand | Model |
| SANITRON® | S2400, S2400B, S2400C, S5,000C, S10,000C, S15,000C, S20,000C, S25,000C |
If you are looking to purchase replacement parts for your SANITRON® S2400C or a multi-chamber SANITRON®, consider buying a SANITRON® 2400C maintenance kit, which contains a replacement lamp, quartz sleeve, and O-rings.

Description
STER-L-RAY REPLACEMENT UV LAMP FOR SANITRON S2400C, GX48L
| Watts: | 110 Watts |
| Length: | 1146 mm |
| Base: | B4 |
| Base Description: | 2 Pin Mini Double Ended (B4) |
| Qtz. OD: | 38 mm |
| Wiring: | Preheat |
| Output: | HO |
| Category: | High Intensity |
| Type: | L |
| Wires: | 0 |
| Description: | GX48L |
| Note: Color of Lamp Base has no bearing on operation or use, and should not be considered when determining lamp needed. | |
This lamp is a replacement lamp for the following Atlantic Ultraviolet Corporation® Ultraviolet Water Purifiers:
| Brand | Model |
| SANITRON® | S2400, S2400B, S2400C, S5,000C, S10,000C, S15,000C, S20,000C, S25,000C |
If you are looking to purchase replacement parts for your SANITRON® S2400C or a multi-chamber SANITRON®, consider buying a SANITRON® 2400C maintenance kit, which contains a replacement lamp, quartz sleeve, and O-rings.

















