STER-L-RAY Replacement UV Lamp For Sanitron S50C, G48T5L
STER-L-RAY REPLACEMENT UV LAMP FOR SANITRON S50C, G48T5L
| Watts: | 55 Watts |
| Length: | 1148 mm |
| Base: | B1 |
| Base Description: | 1 Single Pin Double Ended (B1) |
| Qtz. OD: | 15 mm |
| Wiring: | Instant Start |
| Output: | Standard |
| Category: | Instant Start |
| Type: | L |
| Wires: | 0 |
| Description: | G48T5L |
| Note: Color of Lamp Base has no bearing on operation or use, and should not be considered when determining lamp needed. | |
This lamp is a replacement lamp for the following Atlantic Ultraviolet Corporation Ultraviolet Water Purifiers:
| Brand | Model |
| SANITRON® | S50, S50B, S50C |
| MIGHTY PURE® | MP49, MP49B, MP49C |
*If you are looking to purchase replacement parts for your SANITRON® S50, S50B, or S50C consider buying a maintenance kit which contains a replacement lamp, quartz sleeve, and O-rings.

Description
STER-L-RAY REPLACEMENT UV LAMP FOR SANITRON S50C, G48T5L
| Watts: | 55 Watts |
| Length: | 1148 mm |
| Base: | B1 |
| Base Description: | 1 Single Pin Double Ended (B1) |
| Qtz. OD: | 15 mm |
| Wiring: | Instant Start |
| Output: | Standard |
| Category: | Instant Start |
| Type: | L |
| Wires: | 0 |
| Description: | G48T5L |
| Note: Color of Lamp Base has no bearing on operation or use, and should not be considered when determining lamp needed. | |
This lamp is a replacement lamp for the following Atlantic Ultraviolet Corporation Ultraviolet Water Purifiers:
| Brand | Model |
| SANITRON® | S50, S50B, S50C |
| MIGHTY PURE® | MP49, MP49B, MP49C |
*If you are looking to purchase replacement parts for your SANITRON® S50, S50B, or S50C consider buying a maintenance kit which contains a replacement lamp, quartz sleeve, and O-rings.

















