Global O-Ring AS568-012 Silicone O-Ring - Red - 70 Durometer - Pack of 250
AS568-012 Silicone O-Ring - Red - 70 Durometer
An O-ring is a round, mechanical gasket designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal interface.
Performs Well In: Engine and transmission oil (mineral oils); Diluted salt solution; Moderate water; Dry heat; Ozone and weather resistance
Specifications:
| Material | Silicone |
|---|---|
| Color | Red |
| Durometer | 70 |
| Size | 012 |
| CS (in) | 0.07 |
| ID (in) | 0.364 |
| OD (in) | 0.504 |
| CS (mm) | 1.78 |
| ID (mm) | 9.25 |
| OD (mm) | 12.81 |
| Compound | S70-A601 |
| Minimum Temperature | -67°F (-55°C) |
| Maximum Temperature | 392°F (200°C) |
Original: $8.99
-65%$8.99
$3.15Description
AS568-012 Silicone O-Ring - Red - 70 Durometer
An O-ring is a round, mechanical gasket designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal interface.
Performs Well In: Engine and transmission oil (mineral oils); Diluted salt solution; Moderate water; Dry heat; Ozone and weather resistance
Specifications:
| Material | Silicone |
|---|---|
| Color | Red |
| Durometer | 70 |
| Size | 012 |
| CS (in) | 0.07 |
| ID (in) | 0.364 |
| OD (in) | 0.504 |
| CS (mm) | 1.78 |
| ID (mm) | 9.25 |
| OD (mm) | 12.81 |
| Compound | S70-A601 |
| Minimum Temperature | -67°F (-55°C) |
| Maximum Temperature | 392°F (200°C) |











