Global O-Ring AS568-023 Nitrile O-Ring - Black - 90 Durometer - Pack of 170
AS568-023 Nitrile O-Ring - Black - 90 Durometer
An O-ring is a round, mechanical gasket designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal interface.
Performs Well In: Petroleum-based oils and fuels; Aliphatic hydrocarbons; Vegetable oils; Silicone oils and greases; Ethylene glycol; Dilute acids; Water up to 100ºC (121ºF)
Specifications:
| Material | Nitrile |
|---|---|
| Color | Black |
| Durometer | 90 |
| Size | 023 |
| CS (in) | 0.07 |
| ID (in) | 1.051 |
| OD (in) | 1.191 |
| CS (mm) | 1.78 |
| ID (mm) | 26.7 |
| OD (mm) | 30.26 |
| Compound | N90-A101 |
| Minimum Temperature | -13°F (-25°C) |
| Maximum Temperature | 250°F (121°C) |

Description
AS568-023 Nitrile O-Ring - Black - 90 Durometer
An O-ring is a round, mechanical gasket designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal interface.
Performs Well In: Petroleum-based oils and fuels; Aliphatic hydrocarbons; Vegetable oils; Silicone oils and greases; Ethylene glycol; Dilute acids; Water up to 100ºC (121ºF)
Specifications:
| Material | Nitrile |
|---|---|
| Color | Black |
| Durometer | 90 |
| Size | 023 |
| CS (in) | 0.07 |
| ID (in) | 1.051 |
| OD (in) | 1.191 |
| CS (mm) | 1.78 |
| ID (mm) | 26.7 |
| OD (mm) | 30.26 |
| Compound | N90-A101 |
| Minimum Temperature | -13°F (-25°C) |
| Maximum Temperature | 250°F (121°C) |











