Global O-Ring AS568-039 Nitrile O-Ring - Black - 70 Durometer - Pack of 50
AS568-039 Nitrile O-Ring - Black - 70 Durometer
An O-ring is a round, mechanical gasket designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal interface.
Performs Well In:
Specifications:
| Material | Nitrile |
|---|---|
| Color | Black |
| Durometer | 70 |
| Size | 039 |
| CS (in) | 0.07 |
| ID (in) | 2.739 |
| OD (in) | 2.879 |
| CS (mm) | 1.78 |
| ID (mm) | 69.57 |
| OD (mm) | 73.13 |
| Compound | N70-A101 |
| Minimum Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Temperature | 250°F (121°C) |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85
Description
AS568-039 Nitrile O-Ring - Black - 70 Durometer
An O-ring is a round, mechanical gasket designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal interface.
Performs Well In:
Specifications:
| Material | Nitrile |
|---|---|
| Color | Black |
| Durometer | 70 |
| Size | 039 |
| CS (in) | 0.07 |
| ID (in) | 2.739 |
| OD (in) | 2.879 |
| CS (mm) | 1.78 |
| ID (mm) | 69.57 |
| OD (mm) | 73.13 |
| Compound | N70-A101 |
| Minimum Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Temperature | 250°F (121°C) |











