Global O-Ring AS568-220 Nitrile O-Ring - Black - 70 Durometer - Pack of 60
AS568-220 Nitrile O-Ring - Black - 70 Durometer
An O-ring is a round, mechanical gasket designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal interface.
Performs Well In: Petroleum-based oils and fuels; Aliphatic hydrocarbons; Vegetable oils; Silicone oils and greases; Ethylene glycol; Dilute acids; Water up to 100ºC (121ºF)
Specifications:
| Material | Nitrile |
|---|---|
| Color | Black |
| Durometer | 70 |
| Size | 220 |
| CS (in) | 0.139 |
| ID (in) | 1.359 |
| OD (in) | 1.637 |
| CS (mm) | 3.53 |
| ID (mm) | 34.52 |
| OD (mm) | 41.58 |
| Compound | N70-A101 |
| Minimum Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Temperature | 250°F (121°C) |
Original: $11.99
-65%$11.99
$4.20
Description
AS568-220 Nitrile O-Ring - Black - 70 Durometer
An O-ring is a round, mechanical gasket designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal interface.
Performs Well In: Petroleum-based oils and fuels; Aliphatic hydrocarbons; Vegetable oils; Silicone oils and greases; Ethylene glycol; Dilute acids; Water up to 100ºC (121ºF)
Specifications:
| Material | Nitrile |
|---|---|
| Color | Black |
| Durometer | 70 |
| Size | 220 |
| CS (in) | 0.139 |
| ID (in) | 1.359 |
| OD (in) | 1.637 |
| CS (mm) | 3.53 |
| ID (mm) | 34.52 |
| OD (mm) | 41.58 |
| Compound | N70-A101 |
| Minimum Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Temperature | 250°F (121°C) |











