Global O-Ring AS568-230 Viton O-Ring - Black - 90 Durometer - Pack of 5
AS568-230 Viton O-Ring - Black - 90 Durometer
An O-ring is a round, mechanical gasket designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal interface.
Performs Well In: Hydrocarbon Automotive, Aviation Fluid; Reciprocating Engine Lubricating Oils (SE-SF Grade); Aliphatic Hydrocarbon Process Fluids; Aromatic Hydrocarbon Process Fluids; Aqueous Fluids (Water, Steam, Mineral Acids)
Specifications:
| Material | Viton |
|---|---|
| Color | Black |
| Durometer | 90 |
| Size | 230 |
| CS (in) | 0.139 |
| ID (in) | 2.484 |
| OD (in) | 2.762 |
| CS (mm) | 3.53 |
| ID (mm) | 63.09 |
| OD (mm) | 70.15 |
| Compound | V90-B101 |
| Minimum Temperature | -13°F (-25°C) |
| Maximum Temperature | 482°F (250°C) |

Description
AS568-230 Viton O-Ring - Black - 90 Durometer
An O-ring is a round, mechanical gasket designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal interface.
Performs Well In: Hydrocarbon Automotive, Aviation Fluid; Reciprocating Engine Lubricating Oils (SE-SF Grade); Aliphatic Hydrocarbon Process Fluids; Aromatic Hydrocarbon Process Fluids; Aqueous Fluids (Water, Steam, Mineral Acids)
Specifications:
| Material | Viton |
|---|---|
| Color | Black |
| Durometer | 90 |
| Size | 230 |
| CS (in) | 0.139 |
| ID (in) | 2.484 |
| OD (in) | 2.762 |
| CS (mm) | 3.53 |
| ID (mm) | 63.09 |
| OD (mm) | 70.15 |
| Compound | V90-B101 |
| Minimum Temperature | -13°F (-25°C) |
| Maximum Temperature | 482°F (250°C) |











