Global O-Ring AS568-322 EPDM O-Ring - Black - 70 Durometer - Pack of 20
AS568-322 EPDM O-Ring - Black - 70 Durometer
An O-ring is a round, mechanical gasket designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal interface.
Performs Well In: Alcohols; Ketones; Dilute acids and alkalis; Silicone oils and greases; Steam up to 204.4ºC (400ºF); Water; Phosphate ester based hydraulic fluids; Ozone, aging, and weathering
Specifications:
| Material | EPDM |
|---|---|
| Color | Black |
| Durometer | 70 |
| Size | 322 |
| CS (in) | 0.21 |
| ID (in) | 1.225 |
| OD (in) | 1.645 |
| CS (mm) | 5.33 |
| ID (mm) | 31.12 |
| OD (mm) | 41.78 |
| Compound | E70-C101 |
| Minimum Temperature | -67°F (-55°C) |
| Maximum Temperature | 257°F (125°C) |
Original: $10.99
-65%$10.99
$3.85
Description
AS568-322 EPDM O-Ring - Black - 70 Durometer
An O-ring is a round, mechanical gasket designed to be seated in a groove and compressed during assembly between two or more parts, creating a seal interface.
Performs Well In: Alcohols; Ketones; Dilute acids and alkalis; Silicone oils and greases; Steam up to 204.4ºC (400ºF); Water; Phosphate ester based hydraulic fluids; Ozone, aging, and weathering
Specifications:
| Material | EPDM |
|---|---|
| Color | Black |
| Durometer | 70 |
| Size | 322 |
| CS (in) | 0.21 |
| ID (in) | 1.225 |
| OD (in) | 1.645 |
| CS (mm) | 5.33 |
| ID (mm) | 31.12 |
| OD (mm) | 41.78 |
| Compound | E70-C101 |
| Minimum Temperature | -67°F (-55°C) |
| Maximum Temperature | 257°F (125°C) |











